Szia Andris, szeretnénk bemutatni Téged a közösségünknek.
Az Első Lépések a Sport Világában
Mikortól van a sport jelen az életedben, milyen sportágakat űztél, mit jelentett akkoriban számodra a rendszeres sportolás és milyen eredményeid voltak?
Sokáig nem sportoltam sajnos, kis dagi gyerek voltam. Gimnázium előtt megvilágosodtam és akkor kezdtem nagyobb hangsúlyt fektetni a rendszeres testmozgásra. Futottam, saját testsúlyos- és konditermi edzést végeztem.
Ismerkedés a CrossFit Világával
Mikor találkoztál a CrossFit-el, ez, hogy történt és mit változtatott meg az addigi sportolói pályafutásodban?
2017. áprilisában vettem részt az első „Crossfit edzésemen”, ami egy háziverseny volt. Az egyik barátom indult rajta, kíváncsi voltam, hogy mi ez a sport és milyen lehet egy ilyen verseny. Csak nézőnek mentem, de rábeszéltek reggel kezdés előtt a nevezésre. Megcsináltam 4 wodot, ami brutális élmény volt. Mindenem fájt minimum egy hétig, alig bírtam mozogni. Ennek ellenére beleszerettem és azóta a szenvedélyemmé vált.
Miért Különleges a CrossFit?
Mitől volt más ez a sport a többitől, hogyan haladtál a CrossFit karrieredben, melyik eredményeidre vagy a legbüszkébb?
Ami megfogott benne: vannak menő, látványos gyakorlatok (kézenjárás, muscle up, súlyemelő gyakorlatok), egyszerre vagy erős és állóképes, esztétikus fizikumot és nagy munkabírást lehet vele elérni.
A nemzetközi versenyeimre vagyok nagyon büszke, egy másik dimenziót tapasztalhattam meg.
Ezek közül kiemelném a 2021-es svéd VB-t, 2022-ben az olasz EB-t, tavaly pedig az Athens Throwdownt.
Az Edző Szerepe Kiss András Sikereiben
Van edződ, segítőd, akivel együtt dolgoztál?
Igen, Faniszló Máté az edzőm, egészen a kezdetektől fogva. Rengeteget tanulhattam tőle sok-sok területen. Fontos a jó edző, a megfelelő impulzusok és a fokozatosság, különösen az út elején!
Funkcionális Fitnesz Versenyek és Eredmények
Mikor indultál először funkcionális fitnesz versenyen és milyen eredményeket értél el?
Említettem az első „edzésem”, ott középmezőnyben végeztem. 2019-ben kezdtem versenyezni, 1-2 évig scaled kategóriában. 2021-ben volt az első Rx versenyem. A kezdetekkor voltam top 10-ben, top 5-ben, de többször felállhattam már a dobogóra is azóta.
A Magyar Funkcionális Fitnesz Helyzete
Van rálátásod a magyar CF és Funkcionális Fitnesz sportágakra, az abban részt vevő sportolókra és az elért eredményeikre?
A CrossFit és Funkcionális Fitnesz egyre népszerűbbek hazánkban, bár a külföldi szinttől le vagyunk maradva. De ez érthető, hiszen alacsonyabbak a bérek, a többség munka/család/egyebek mellett versenyez, ami elég nagy kihívást jelent, plusz nem egy itthoni viszonylatban közismert sportról beszélünk.
Ha gyakrabban lennének egynapos versenyek, véleményem szerint az segítene növelni a versenyzői bázist és a sport népszerűségét.
A Funkcionális Fitnesz Jövőképe
Hogy látod a Funkcionális Fitnesz jövőjét?
Elindult egy jó irányba, szépen lassan nő a népszerűsége.
Marketinggel, szponzorokkal, profi szervezéssel, közösségépítő rendezvényekkel lehet jövője.
Ehhez hozzásegít az is, hogy néhány Games atléta részt vesz IF3 versenyeken. Szomorú hír, hogy nem lesz a 2028-as olimpiai programban, Los Angelesben a Funkcionális Fitnesz. Ha jól tudom a következő lehetőség 2032-ben lesz Brisbaneben, ami rengeteg idő…hátha sikerül.
Erősségek és Fejlesztendő Területek
Mit tartasz erősségeidnek és mik azok amikben szeretnél fejlődni?
A rövidebb sprint jellegű feladatokban jónak tartom magam. Súlyemelésemen és a strict bodyweight gyakorlatokon szeretnék még javítani.
Tervek és Célok a Jövőre Nézve
Az életed jelenlegi szakaszában elégedett vagy azzal, ahol tartasz és milyen terveid vannak a jövőben?
Elégedett vagyok, ha visszatekintek. De nem fogok hátradőlni, mindig szeretem feszegetni a határaimat. A jövőben ahogy az időm engedi, igyekszem minél több versenyen részt venni.
Tanácsok Kezdő Sportolóknak: Kiss András Hitvallása
Mi a hitvallásod a sportban, mit tanácsolnál azoknak a fiataloknak, aki még a sportolói pályafutásuk elején tartanak és szeretnének Bajnokok lenni?
Tipikus klisé mondatokat lehetne ide írni pl. bele kell tenni a munkát, nincsenek shortcutok, az alapokra nagy hangsúlyt fektessünk stb. Amik tulajdonképpen igazak is, nagy áldozatok árán lehet valakiből Bajnok!
Köszönjük Andris az interjút és sok sikert kívánunk az Európai Bajnokság Kvalifikációs versenyre!